Biography
Vyacheslav Lopatin was born in Voronezh. He graduated from the Voronezh state college of choreography. After graduation he took a study course at the Bolshoi Ballet Academy of choreography. Having finished the course he joined the Bolshoi Ballet in 2003. At the present time his master-repetiteur is Boris Akimov.
Repertoire
2003
Harlequin (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
2004
Pas d’action (A. Adam's Giselle. V.Vasiliev version)
Boys (La Sylphide by H.S.Løvenskiold, choreography by A. Bournonville, version)
Cipollino (Cipollino by K. Khachaturyan, G. Mayorov's choreography)
Spanish Doll, The Nutcracker-Prince (Nutcracker)
Gardeners (A Midnight’s Summer Dream to music by F. Mendelssohn Bartholdy and G. Ligeti, choreography by J.Neumeier) — among the creators at the Bolshoi Theatre
2005
Pas d’action (La Fille du Pharao by C. Pugni, P. Lacotte production after M. Petipa)
Technician-adjuster (The Bolt by D. Shostakovich, choreography by A.Ratmansky) — creation at Bolshoi Theatre
Bluebird (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich’s version)
Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de cards, choreography by A. Ratmansky) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Jester (Swan Lake by P.Tchaikovsky, choreography A. Gorsky, M.Petipa, L. Ivanov, second Y. Grigorovich's version)
2006
Friend to Prince, Waltz’ Soloist (Cinderella by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov, director Y. Borisov)
Friends to Boris (The Golden Age by D. Shostakovich, choreography by Y. Grigorovich)
Tarantella (music by L.M.Gottschalk, choreography by G. Balanchine)
2007
Soloist (Misericordes to music by A. Part, choreography by Ch. Wheeldon) — among the creators
Soloist (In the Upper Room, music by Ph. Glass, choreography by T.Tharp)
The Bronze Idol (La Bayadère by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version)
Alain (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F. Ashton)
Pas d’Esclaves (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa)
Soloist (Class Concert to music by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich, choreography by A. Messerer)
2008
James (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A.t Bournonville, J. Kobborg's version) — creation at Bolshoi Theatre
Variety show compere (The Golden Age by D. Shostakovich, choreography by Y. Grigorovich)
Jerome (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen)
Couple in red (Russian Seasons to music by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Pas de trois (Grand Pas classique for the ballet Paquita by L.Minkus, choreography by M. Petipa, new choreographic version by Y. Burlaka)
2009
Frantz (L. Delibes' Coppelia, choreography by M. Petipa and E.Cecchetti, revival and new choreographic version by S.Vikharev)
Basilio (Don Quixote by L.Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, A. Fadeyechev’s version)
2010
Mercutio (Romeo and Julie by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich)
The title part (Petrushka by I. Stravinsky, choreography by M. Fokine, new choreographic version by S. Vikharev)
Colas (La Fille mal gardée by L. Hérold, choreography by F. Ashton)
The Leading Couple in Rubies (Part II of Jewels, music by I.Stravinsky, choreography by G. Balanchine) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Quintet (Herman Schmerman to music by T. Willems; choreography by W. Forsythe)
2011
Lucien (L.d Desyatnikov's Illusions perdues, choreography by A. Ratmansky)
Part in Chroma to music by J. Talbot and J. White (choreography by W. McGregor) — among the creators at the Bolshoi Theatre
2012
Modest Alexeyevich (Anyuta to music of V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev)
Philippe (The Flames of Paris)
Pas de trios in Emeralds (Part I of Jewels, music by G. Faure, choreography by G. Balanchine)
The Leading Couple (Classical Symphony to music of S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov)
2013
The Groom (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte production) — creation at the Bolshoi Theatre
2014
Count N. (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier) — creation at the Bolshoi Theatre
Pyotr (Bright Stream)
Gremio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, choreography by J.-C. Maillot) — creation
Count Albrecht (Giselle, V. Vasiliev’s version)
2015
Yorick (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production)
Old Woman/Yanko (Taman part, creation), Pechorin (Princess Mary part; A Hero of Our Time by I. Demutsky, choreography by Y. Possokhov, director K. Serebrennikov)
The Couple in Yellow (Russian Seasons)
2016
The Fugitive (Ondine by H. W. Henze, choreography by V. Samodurov)
2017
Principal Dancer (Etudes to music by Carl Czerny, choreography by H. Lander)
He took part in the Bolshoi Theatre Studio of New Choreography workshop (Choreographers at Bolshoi, 2005), danced the part of Snake (one of five young warriors) in the ballet Tamashi (choreography by M. Ivata) to music of KODO group. He also appeared in Déjà vu to music by W.Mertens,choreography by N. Dmitrievsky (2006).
In 2011, he participated in the joint project of the Bolshoi Theater and the Californian Segerstrom Center for the Arts (Remansos to music by E. Granados, choreography by N. Duato); Pas de Trois to music by M. Glinka, choreography by G. Balanchine)
2014 — performed the part of Basilio (Anastasia Stachkevich as Kitri) with the Tokio Ballet (Don Quixote in V. Vasiliev’s version).
2017 – performed the part of Modest Alexeyevich in Anyuta with the Tatar Opera and Ballet Theatre Company in the framework of the Nureyev Ballet Festival (Kazan).