Biography
Born in Moscow. In 2002, on completing his studies at Bolshoi Ballet Academy (Igor Uksusnikov’s class), he joined the corps de allet of the Bolshoi theatre. Actually from the outset he was entrusted with solo parts. The next season at the theatre he received the title role of Romeo in Romeo and Juliet to music by S. Prokofiev (production by Declan Donnelan, choreography by Radu Poklitary, 2003). He danced this part at the first night performance.
His repetiteur is Victor Barykin.
Repertoire
2002
Pas d’action (Giselle by A. Adam, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, V. Vasiliev's version)
Grand Pas (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version)
Prince Lemon (K. Khachaturyan’s Cipollino, choreography by G. Mayorov)
Two officers (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev)
2003
Highlanders (among the creators of this ballet), Accordionist (D. Shostakovich’s The Bright Stream, choreography by A. Ratmansky)
2004
Grey Wolf (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version)
The Mouse King (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)
Patient (Ward # 6 to music by A. Part, choreography by R. Poklitaru) — creation
Moth (A Midnight’s Summer Dream to the music by F. Mendelssohn Bartholdy and G. Ligeti, choreography by J. Neumeier) — creation at the Bolshoi Theatre
2005
Lysander (A Midnight’s Summer Dream)
Denis (D. Shostakovich’s The Bolt, choreography by A.Ratmansky) — creation
Soloist (I. Stravinsky’s Jeu de cards; choreography by A. Ratmansky) — among the creators at the Bolshoi Theatre
2006
Hannan (Lea to music by L. Bernstein, choreography by A. Ratmansky, the second version)
Two flustered nepmen, Sailor (D. Shostakovich’s The Golden Age, choreography by Y. Grigorovich)
2007
Officers (A. Melikov’s A Legend of Love, choreography by Y. Grigorovich)
Gamache (Don Quixote by L.Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, A. Fadeyechev’s version)
Soloist (In the Upper Room to music by Philip Glass, choreography by T. Tharp) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Pyotr (The Bright Stream)
2008
Gurn (H. Levenskiold’s La Sylphide, choreography by A. Bournonville, J. Kobborg’s version) — creation at Bolshoi Theatre
Shepherds (A. Khachaturian’s Spartacus, choreography by Y. Grigorovich)
Black slave (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, choreography by P. Lacotte after M. Petipa)
Jerome (B. Asafiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) — creation
The Couple in ed (Russian Seasons to music by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) — among the creators at the Bolshoi Theatre
Drosselmeyer (Nutcracker)
2009
Hilarion (Giselle, V. Vasiliev’s version)
Csardas (Coppelia by L. Délibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti; revival and new choreographic version by S. Vikharev)
Delta (E. Palmieri’s Zakharova Super Game, choreography by F. Ventriglia) — creation
Gladiator (Spartacus)
Gringoire (C. Pugni’s La Esmeralda, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka, V. Medvedev) — creation
2010
Moor (I. Stravinsky’s Petrushka, choreography by M. Fokine, new choreographic version by S. Vikharev)
Pas de deux (Herman Schmerman to music by T. Willems, choreography by W. Forsythe) — among the creators at the Bolshoi theatre
Part in Chroma (music by J. Talbot and J. White, choreography by W. McGregor)
2011
Hans (Giselle, Y. Grigorovich’s version)
2012
Artynov (Anyuta to music by V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev)
Birbanto (Le Corsaire by A. Adam, production and new choreography by A. Ratmansky and Y. Burlaka after M. Petipa)
Torero (Carmen Suite to music by G. Bizet-R. Shchedrin, choreography by A. Alonso)
Duet (Dream of Dream to music by S. Rakhmaninov, choreography by J. Elo)
Chimney-sweep (E. Podgayts’ Moidodyr, choreography byY. Smekalov) — creation
2013
Dance with a drum (La Bayadère by L. Minkus, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version)
Evil Fairy Carabosse (The Sleeping Beauty)
Bidet, Pedestrians, Waltz, Door (Kvartira, music by Fleshquartet, choreography by M. Ek ) — among the creators at the Bolshoi theatre
Tybalt (S. Prokofiev’s Romeo and Juliet, choreography by Y. Grigorovich)
Pepinelli (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte's production)
2014
Abderakhman (Raimonda)
Petruchio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, choreography by J.-C. Maillot)
Vizier (A Legend of Love)
2015
Hamlet (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production) — creation
Grushnitskу (A Hero of Our Time by I. Demutsky, Princess Mary part, choreography by Y. Possokhov, director K. Serebrennikov) — creation
The Couple in Yellow (Russian Seasons)
2016
Part in Short time together to music by M. Richter and L. van Beethoven (choreography by by P. Lightfoot and S. León) – among the creators at the Bolshoi Theatre
Yashka (The Golden Age)
He participated in the Bolshoi Theatre’s Studio of New Choreography workshop. There he appeared — with Anna Nikulina — in the number Acquisition to music by S. Rachmaninov, produced by Y. Klevtsov (2006).
In 2007, he appeared in the ballet Old Ladies Falling Out to music by L. Desyatnikov (choreography by A. Ratmansky), which was shown first at the Territory Festival, and then under the auspices of the Studio of New Choreography workshop.
In 2011, he participated in the joint project of the Bolshoi Theatre and the Segerstrom Center for the Arts (Remansos to music by E. Granados, choreography by N. Duato; Fractus to music by R. Chatham, choreography by K. Armitage).