Konstantin Zverev (Dancer)
Prize-winner at the II International Ballet Dancers’ Competition (Seoul,
2009, 1st prize).
Born in Leningrad. Graduated from the Vaganova Academy of Russian Ballet
in 2004. Joined the Mariinsky Ballet in 2005.
Repertoire includes: Giselle (Count Albrecht, Hans);
choreography by Jean Coralli, Jules Perrot and Marius Petipa; La Sylphide
(Gurn); choreography by August Bournonville, La Bayadère (the Slave, Indian
Dance); choreography by Marius Petipa, revised version by Vladimir Ponomarev and
Vakhtang Chabukiani, The Sleeping Beauty (Princess Aurora’s Suitors);
choreography by Marius Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev, Le
Réveil de Flore (Apollo); choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revival
of the 1894 production, Swan Lake (Prince Siegfried, von Rothbart);
choreography by Marius Petipa and Lev Ivanov, revised version by Konstantin
Sergeyev, Raymonda (Abderakhman, Grand pas, Mazurka); choreography by Marius
Petipa, revised version by Konstantin Sergeyev; Don Quixote (Basilio,
Espada); choreography by Alexander Gorsky, Michel Fokine's ballets The
Firebird (Ivan Tsarevich), Schéhérazade (Zobeide’s Slave), George
Balanchine’s ballets Theme and Variations, Jewels (Diamonds, Emeralds), La
Valse, A Midsummer Night’s Dream (Oberon, Pas de deux from Act II) and Symphony
in C (II. Adagio, IV. Allegro vivace), The Nutcracker (the Nutcracker
Prince); choreography by Vasily Vainonen, The Fountain of Bakhchisarai
(Young Men); choreography by Rostislav Zakharov; Leonid Yakobson's ballets
Shurale (Shurale) and Spartacus (Harmodius, The African), The Legend of Love
(the Vizier); choreography by Yuri Grigorovich, Romeo and Juliet (Romeo,
Paris); choreography by Leonid Lavrovsky, The Young Lady and the Hooligan
(Leader); choreography by Konstantin Boyarsky, Carmen Suite (José, Torero);
choreography by Alberto Alonso, In the Night; choreography by Jerome
Robbins, Études; choreography by Harald Lander, Frederick Ashton's
ballets Marguerite and Armand (Armand), Sylvia (Orion); Hans van Manen's
ballets Variations for two couples and Adagio Hammerklavier, LIVE, Alexei
Ratmansky’s ballets Cinderella (the Prince, Dance Teacher, Male Dance, Summer),
The Little Humpbacked Horse (Gavrilo), Anna Karenina (Vronsky) and Concerto
DSCH; The Magic Nut (Hungarian Suitor, Pan); production by Mihail Chemiakin
and choreography by Donvena Pandoursky, Ondine (Tarantella); choreography by
Pierre Lacotte, The Golden Age (Sportsmen); choreography by Noah D. Gelber,
Le Sacre du printemps (the Praying Mantis); choreography by Donvena
Pandoursky, Diana Vishneva: Beauty in Motion (Pierrot lunaire; choreography
by Alexei Ratmansky), Yuri Smekalov's ballets Bolero Factory (Wrath) and
Presentiment of Spring (Yarilo), Le Parc (soloist); choreography by Angelin
Preljocaj, In the Middle, Somewhat Elevated; choreography by William
Forsythe, Infra; choreography by Wayne McGregor, Anton Pimonov's ballets
Choreographic Game 3x3 and Bambi (the Chief Hunter), The Bronze Horseman
(Eugene); choreography by Rostislav Zakharov, Yuri Smekalov and Second I;
choreography by Ksenia Zvereva.
Repertoire also includes: Aria Suspended; choreography
by Peter Quanz, Orpheus in the Underworld (Kharon); choreography by Yuri
Smekalov, Adagio from the ballet Proust ou les intermittences du cœur;
choreography by Roland Petit, Maxim Petrov's Pavlovsk and Russian Overture,
SeasonS; choreography by Ilya Zhivoi.
He has toured with the Mariinsky Ballet to the Netherlands, Finland and
China.
|